Podle našich zkušeností v současnosti v ČR stejně jako v jiných zemích dochází k prodlužování čekacích dob v psychiatrických ambulancích. Pacientské organizace se na Psychiatrickou společnost obrátily s tím, zda je možné tento problém řešit. Společně jsme se dohodli, že na webovém portálu vyvěsíme seznam psychiatrů, kteří jsou schopni poskytnout termín k prvnímu vyšetření nebo k vyšetření po propuštění z hospitalizace do max. 10 kalendářních dní. Sekce ambulantních psychiatrů upozornila, že to může v praxi narazit na obtíže, například s nákladnou medikací. Přesto jsme se rozhodli, že k tomuto kroku zkušebně přistoupíme. Psychiatry, kteří chtějí na tomto seznamu být uvedeni, prosíme, aby se přihlásili na e-mailovou adresu rychlapomoc@psychiatrie.cz. Psychiatr bude na tento seznam zařazen pouze na základě své e-mailové žádosti. Z tohoto seznamu bude vyškrtnut opět pouze na základě své žádosti nebo poté, co přestane být členem PS ČLS JEP. O tomto plánu jsme informovali už ve zprávách společnosti a nyní tak činíme i zde. Seznam byl otevřen v říjnu 2011 na webu na adrese www.ceska-psychiatrie.cz v sekci "Pro uživatele". Za vytvoření a správu tohoto seznamu bude do konce volebního období zodpovědný doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D.
Spolu se Sekcí ambulantních psychiatrů jsme se pokusili určit některé problémy, které se mohou objevit, a najít jejich řešení.
Problém 1. Je nutno vyřešit situaci, kdy se psychiatr do iniciativy přihlásí, avšak poté nebude plnit vstupní podmínky - nebude přijímat pacienty dle příslibu. Bude vyloučen? Kdo mu to sdělí a kdo bude vyšetřovat, zda pacienty přijímá či nikoli?
Odpověď: Stížnosti na tuto službu budou přeposílány lékařům, na které si daný uživatel péče bude stěžovat. Stažení jejich jmen z tohoto seznamu bude realizováno pouze na základě žádosti lékaře, který se do praxe přihlásil, nebo poté, co přestane být členem PS ČLS JEP.
Problém 2. Vytvoření takového přehledu může být zdrojem zkreslených informací o síti poskytovatelů služeb pro zdravotní pojišťovny, zřizovatele apod.
Odpověď: Tato služba není mapou poskytovatelů služeb a k výše uvedeným účelům nemá sloužit. Jedna se o dobrovolnou iniciativu, jejímž smyslem je usnadnit pacientům přístup k rychlé pomoci. Vychází z toho, že zatímco v některých místech jsou psychiatři zavaleni prací a čekací termíny jsou často 3-4 týdny, v některých, např. nově otevřených ambulancích jsou k dispozici termíny okamžitě.
Problém 3. Jsme schopni poskytnout vyšetření, ale nemůžeme přijmout do ambulance během týdne 10 pacientů na drahém preparátu.
Odpověď: Pokud se lékař obává, že by toto zveřejnění vedlo k tomu, že se k němu přihlásí mnoho pacientů užívajících nákladnou medikaci, je možno to sdělit v informaci, která bude na webu uvedena. Za obsah sdělení je zodpovědný psychiatr a bude zveřejněno v takovém znění, v jakém bude doručeno na adresu rychlapomoc@psychiatrie.cz. Bude vítáno, pokud tam psychiatr o své ambulanci poskytne více údajů.
Problém 4. Kdo bude odpovědný ze případná nedorozumění, plynoucí např. z neaktualizovaných informací?
Odpověď: Správce internetové adresy rychlapomoc@psychiatrie.cz, kterým je až do konce volebního období doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D.
Problém 5. Vždy se najdou nespokojení pacienti, kteří budou poukazovat na nevstřícnost psychiatrů a budou si stěžovat, že je psychiatr v uvedeném termínu nepřijal. Pokud se bude jednat o oficiální aktivitu PS (což bude), bude nutné stížnosti řešit. Rovněž půjde o jistý oficiální deklarovaný závazek, na který bude snadné poukazovat.
Odpověď: Ano, bude se jednat o veřejně deklarovaný závazek a jde o vstřícný krok k uživatelům péče a zároveň o jistý druh reklamy zařízení, které se k němu přihlásí. Řešením bude, že stížnosti na tuto službu budou přeposílány lékařům, na které si daný uživatel stěžoval. Dále budeme postupovat tak, jak je popsáno u Problému 1.