Kazuistika pacientky s benigním paroxyzmálním vertigem demonstruje, jak psychické predispozice mění periferní somatickou poruchu na somatopsychickou a psychosomatickou. Ukazuje, že se na tom mohou podílet starší komplexová traumata, která tlak somatické poruchy znovu konsteluje. Umožňuje to zřejmě podobnost psychických příznaků tělesné poruchy a komplexů a snad i jejich propojení stejným percepčním kanálem (u nás kinestetickým). Dále je zdůrazněn význam kauzálních a finálních aspektů v psychoterapii i diagnostice psychosomatické poruchy. Navíc je dokladováno, že úspěšná psychoterapie vyžaduje často nejen vědomou identifikaci všech patogenních komplexů, ale i konfrontaci s nimi. Významné informace přitom může přinést analýza snů a kreseb.
Klíčová slova: benigní paroxyzmální vertigo, psychosomatické poruchy, komplex, kauzalita, finalita, analytická psychoterapie.
Balaštík D.: Psychosomatic Transformation of Peripheral Somatic Disorder (Benign Paroxysmal Position Verig)
Case report of a female patient with benign paroxysmal position vertig is demonstrating how the mental predispositions change peripheral somatic disorder into a somatopsychic and psychosomatic disorder. It indicates the possible influence of older complex traumas, which are constellated again by the pressure of somatic disorder. This is supposedly enabled by the resemblance of the mental symptom of the somatic disorder and the complex and, perhaps, their mutual interconnection by perceptional channel (in our case kinesthetic). Further the importance of casual and final aspects in psychotherapy and diagnostics of psychosomatic disorder is emphasized. The study indicates not only the need for the active identification of all pathogenic complexes but also confrontation with them in case of a successful psychotherapy. Significant information can be acquired from analysis dreams and drawings.
Key words: benign paroxysmal position vertig, psychosomatic disorder, complex, causality, finality, analytic psychotherapy.