Posuzování trestní odpovědnosti u jedinců s psychotickou poruchou v anamnéze je vždy problematickou záležitostí. Autoři se snaží upozornit především na ten fakt, že samotná existence psychotické poruchy v anamnéze nemá automaticky dopad na vyhodnocení rozpoznávacích a ovládacích schopností u zkoumaných osob v tom smyslu, že by byly forenzně podstatně zmenšené či dokonce vymizelé. Smyslem sdělení je taktéž poukázat na možnost simulace u toxikomanů s tzv. psychotickou zkušeností.
Klíčová slova: soudně psychiatrické posuzování, psychotická porucha, diferenciální diagnóza, simulace duševní poruchy, "psychotická zkušenost".
Žukov I., Šrutová L., Domluvilová D., Kozelek P.: Criminal Liability Assessment in Defendants with History of "Schizophrenia" - Case Study of Institutional Revision Report
The criminal liability assessment is always questionable in subjects, which suffered from a psychotic disorder in the past. Authors try to call attention to the fact, that so called "psychotic experience" in itself doesn't decide on the case of recognition and operating capacity changes automatically. It means that the subject's history of psychosis shouldn't have an impact on expert's deciding about forensic consequences mechanically. Likewise, the authors would like to point out a possibility of pathomimesis (pathomimicry) in drug addicted persons with "psychotic experience".
Key words: forensic psychiatry, psychotic disorder, differential diagnosis, pathomimesis, "psychotic experience".