Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

kongresy, konference, kursy

KONFERENCE O PORUCHÁCH PŘÍJMU POTRAVY (ICED 2024)


New York 14.-16. 3. 2024

Konference začala tradičně výukovým dnem, který byl věnován základním tématům léčby a diagnostiky poruch příjmu potravy (PPP). Témata plenárních přednášek se věnovala biopsychosociálním aspektům PPP: 1. pozdním stadiím průběhu anorexia nervosa a paliativní péči z klinického hlediska i z hlediska výzkumu a z pohledu osobních životních zkušeností, 2. biologická plenární přednáška se zabývala aktuálními otázkami medikace agonisty GLP-1 receptorů a 3. plenární přednáška zaměřená na socio-kulturní problematiku se zaměřila na adaptace terapeutické práce s rizikovými socio-kulturními faktory pro vznik PPP. Poslední plenární přednáška představila přístupy v kultivaci časných intervencí pro PPP, způsoby a příležitosti k budování cest k léčbě založené na vědeckých poznatcích.

Zároveň byla konference příležitostí seznámit se na workshopech s konkrétními výcviky různých terapeutických postupů a jejich specialisty. Prof. Eisler měl workshop se svými spolupracovníky z Anglie (Maudsley Hospital London - The Maudsley Centre for Child and Adolescent Eating Disorders (MCCAED)) na téma rodinná a vícerodinná terapie. Tento výcvik organizuje prof. Eisler i v České republice ve spolupráci se Sekcí pro poruchy příjmu potravy a Sekcí dětské a adolescentní psychiatrie ČPS JEP. Před deseti lety zahájili také v Anglii na stejném pracovišti intervenci FREED (First episode rapid early intervention for eating disorders), původně jako malý pilotní projekt. Nyní byl představen na konferenci jako přední model pro včasnou terapeutickou intervenci pro PPP založený na důkazech. Je nyní plně začleněn do služeb v celé Anglii a inspiroval vývoj podobných modelů v dalších zemích a prezenční i online výcvik.

Jedním z důležitých momentů konference bylo setkání členů PCAC (Partnership, Chapter and Affiliate Committee), kteří reprezentují odborné společnosti z více než 40 zemí světa. Ti vytvořili odborný panel o vzdělávání v PPP v různých částech světa a připravili vícejazyčný dotazník (viz níže), který má poskytnout data pro manuál doporučující charakter odborného vzdělávání v oblasti PPP. Vyzýváme všechny, kteří se podíleli na službách pro pacienty s PPP v posledních 12 měsících, k účasti na anonymním dotazníku. Je přeložen do češtiny: https://bit.ly/AEDglobalsurvey.

Kromě přípravy specializačního odborného vzdělávání v oblasti PPP byla na konferenci diskutována implementace vědeckých poznatků do organizace zdravotní péče a klinické praxe ke zvýšení dostupnosti odborné péče o děti a adolescenty s PPP i komorbidními problémy.

Byl dokumentován i dopad organizace péče na průběh onemocnění PPP. Narůstající problematika chronických průběhů byla probírána dokonce v souvislosti s nově navrženým výrazem "terminální anorexie" a problematikou paliativní péče. Jeden workshop se věnoval postupu eutanazie u pacientek s PPP v Nizozemsku.

V rámci konference se konalo i setkání European Chapter Board (Evropské komise odborníků pracujících s PPP) s tématem rozdílů v projevech PPP i jejich léčby v kontextu dnešních geopolitických problémů. Během roku jsou tato témata zpracovávána v online webinářích.

Naše pracoviště prezentovalo poster zaměřený na výsledky výzkumu mikrobiomu u PPP. Informace a témata z této konference budou dále využity během 15. PPP konference v Praze 20.-22. 3. 2025 a v rámci připravované psychoedukační kampaně připravované pro Den pro PPP 2. 6. 2024 www.healthyandfree.cz

V Praze dne 15. 5. 2024
prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., FAED
Centrum pro PPP, Psychiatrická klinika 1. LF UK
Ke Karlovu 11
128 21 Praha 2


Čes a slov Psychiatr 2024;120(3): 164

Zpět