Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

zprávy z Psychiatrické společnosti ČLS JEP

Z JEDNÁNÍ VÝBORU PSYCHIATRICKÉ SPOLEČNOSTI ČLS JEP
dne 7. června 2023


Zápis ze schůze výboru přináší stručný záznam relevantních bodů jednání a z pochopitelných důvodů nemůže být vyčerpávající. V případě zájmu o doplnění informací je možné se kdykoliv obrátit podle obsahu na zástupce sekcí mezi členy výboru či přímo na sekretariát společnosti.

Omluveni: dr. Popov, dr. Kitzlerová

1. Ochranná léčení a znalecký posudek (dr. Páv, dr. Závora)

Dr. Páv představil výboru PS současný stav systému forenzní péče a její nedostatky, v ČR tvoří 1/10 lůžkové péče. V ČR jsou OL realizována ve velkých psychiatrických nemocnicích. Vyhláška upravuje spádovost, rozložení pacientů je nerovnoměrné, buď kvůli rozdílnosti populace, nebo závisí na rozhodnutích soudů v krajích. Některé nemocnice mají vyčleněná oddělení pro ochranné léčení, jinde jsou pacienti mezi dlouhodobě hospitalizovanými. Pacienti se sexuologickými problémy mají oddělená polootevřená oddělení, závislostní jsou ve většině nemocnic společně s běžnými nemocnými. V transformačních plánech PN je podmínka vytvoření speciálních oddělení pro ochranná léčení, většina nemocnic je už zřídila. Velké rozdíly jsou též v délce léčby v rámci celé ČR, protože neexistuje jednotný léčebný program. Velký problém ve všech zařízeních v ČR je umísťování pacientů závisející na volných místech na uzavřeném nebo otevřeném oddělení, nikoliv na rizikovosti pacienta. V systému chybí a mělo by být nastaveno hodnocení rizik. Společně s Ministerstvem spravedlnosti (MSp) se připravovaný systém OL snaží o unifikaci ochranných léčení, která MSp nařizuje, a mělo by též dohlížet nad prováděním léčby, zatím však nebyla nalezena plná shoda na navrhovaných řešeních. Současně v návaznosti na zdravotní koncepci OL je třeba budovat síť středně zabezpečených oddělení (z hlediska ochrany personálu i zabezpečení proti útěku) pomocí integrovaných programů, protože narůstá počet nemocných v zabezpečovací detenci. Jsou budována CDZ pro OL pacientů propuštěných z hospitalizace, kteří nejsou z různých důvodů vhodní pro běžné ambulance. Chybí systém léčby v rámci OL, tato část také úplně chybí ve vzdělávacích programech lékařů i sester.

MSp OL nefinancuje, lékaři nejsou proškoleni v plánování dohledu, přičemž ideální je spoluúčast probační a mediační služby, policie, sociálního kurátora a lékaře, přičemž lékař je určen pro léčbu. Ke schvalování je připravena Národní koncepce ochranného léčení, která by mohla přinést i vícezdrojové financování. Nový systém bude rozdělen na část ambulantní, forenzní týmy a ústavní část, která bude disponovat mírně a středně zabezpečenými odděleními a vysoce zabezpečenou péčí (zabezpečovací detence ve věznicích). MZ vydalo základní škály k hodnocení rizikovosti pacientů HCR 20, SV pro sexuální násilí a SAPROFI pro protektivní faktory, bude muset být proškolen personál PN. Plánuje se vytvoření doporučených postupů (terapeutické i procesní postupy, přezkum, reportování, právní záležitosti). Vstup a výstup z OL se nyní děje na základě vyhlášky znaleckým posudkem, posudky by měly mít jasně danou strukturu: sběr dat, úvaha diferenciálně diagnostická a interpretace. Národní koncepci ochranné léčby (NAKOL) nyní dopracovává MZ, měla by být následně předložena k připomínkovému řízení ostatním účastníkům. Pro zřizování středně zabezpečených oddělení by mohla být zajištěna podpora z IROP.

2. Novými členy PS se stali:

MUDr. Matej Rúra, PN Bohnice - PS, Sekce MP; Mgr. Klára Šimánková, AISIS, z.ú., - PS, Sekce Psom, Pter, Hyp; MUDr. Nikola Babjáková, PN Bohnice - PS; MUDr. Jakub Kocourek, PN Opava - PS; MUDr. Eliška Nádvorníková, CNS Centrum Třinec - PS, Sekce MP.

3. Změna vzdělávacího programu "Základní kmen psychiatrický"

MZ připravuje změnu vzdělávacího programu "Základní kmen psychiatrický" s cílem zjednodušit proces akreditací. V oboru psychiatrie je žádoucí učinit přípravu jednodušší a systém průchodnější. Výbor se v diskuzi shodl, že bude usilovat o zrušení povinných praxí na chirurgii a ARO s jejich náhradou praxí na centrálním příjmu a dále o zrušení kurzu první pomoci a změnu kurzu legislativy do online podoby. Prof. Kašpárek pošle návrh členům SOR a mladým psychiatrům. V doplňující diskuzi se pak výbor dále shodl na doporučení ke zrušení atestační práce a jejímu nahrazení třetí zkušební otázkou.

4. Pokračování diskuse ke změnám v systému psychiatrické péče

Výbor pokračoval v pravidelné diskuzi ke změnám v systému psychiatrické péče. Na květnové schůzi výbor diskutoval projekt akutní a krizové péče a vyslovil některé připomínky, MZ však z kapacitních důvodů momentálně prioritizuje projekt ochranné léčby a pedopsychiatrie. Pro pokračování projektu akutní a krizové péče by bylo žádoucí propojit garanty výboru pro tuto oblast s Odborem evropských fondů a investičního rozvoje MZ.

Dále výbor rozhodl, že z důvodu nedostatečné časové kapacity pro diskuze ke všem proběhlým a probíhajícím změnám v psychiatrické péči vyčlení v průběhu letních prázdnin min. čtyři online pracovní schůze k analýze výsledků dosavadního průběhu reformy péče, k jejímu pokračování a návrhům možných korekcí s ohledem na dosavadní průběh. V průběhu měsíce září pak proběhne min. půldenní prezenční schůze k této problematice, výsledkem by měl být písemný materiál, který by mohl sloužit mj. jako podklad pro komunikaci s MZ s ohledem na další potřeby oboru.

5. Připomínkové řízení k vzdělávacímu programu "Psycholog ve zdravotnictví"

Výbor v rámci připomínkového řízení k aktualizaci programu "Psycholog ve zdravotnictví" nejprve konstatoval, že celý program z důvodu nedostatečné kapacity a nadbytečných formalit omezuje vstup psychologů do zdravotního systému. Diskutoval proto o jeho nezbytnosti z hlediska psychiatrické péče a doporučil zvážit vypuštění praktické části, která je jedním z úzkých hrdel programu. Na základě dodatečného vysvětlení autorů revize systému se však výbor per rollam shodl na podpoře vzdělávacího programu v plném rozsahu.

6. Zpráva volební komise Sekce ambulantní péče

Výbor PS vzal na vědomí zprávu volební komise Sekce ambulantní péče a podstoupil ji k řešení Revizní komisi ČLS JEP.

7. Úprava stanov a řádů

Dr. Tuček představil výboru návrh nových stanov PS, k nimž proběhla další diskuze, z níž vyplynuly drobné návrhy úprav. Výbor následně rozhodne o způsobu zveřejnění jejich znění členům PS a procesu jejich schvalování.

8. Konference

Výbor PS se shodl na mottu: "Psychiatrie jako porozumění" pro XV. Sjezd PS, místem konání bude Hotel Thermal v Karlových Varech, termín 5. - 8. 6. 2024.

Soutěž "Cena výboru PS ČLS JEP", tzv. Cestovní grant, se zruší pro nedostatek přihlášených soutěžících, pokud se nepřihlásí nejméně dva další soutěžící do 17. 6. 2023.

9. Příští schůze výboru se bude konat 6. 9. 2023 od 12.00 hod. prezenčně v zasedací místnosti PS, PK 1. LF UK a VFN.

10. Vědecká schůze proběhne 6. 9. 2023 od 10 hod. ve Vondráčkově posluchárně, 1. LF UK a VFN Praha, předsedá doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D.
1. část zajišťují pracovníci DPK FN Praha-Motol;
2. část je věnována DP Sledování tělesného zdraví u pacientů se závažnými neorganickými duševními poruchami (psychózy, bipolární porucha, depresivní porucha) - prof. Masopust.

Zapsali Lenka Knesplová a Petr Šilhán.


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2023;119(5): 205 -206

Zpět