Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

zprávy / news

PhDr. FRANTIŠEK DAVID KRCH, Ph.D., OSLAVIL 70 LET


František David Krch se narodil 9. května 1951. Od roku 1977, kdy ukončil Filozofickou fakultu UK, je zaměstnán na Psychiatrické klinice VFN a 1. LF UK, v roce 1978 získal doktorát z filozofie a 2005 obhájil disertační práci na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci na téma "Rizikové faktory z hlediska vzniku a rozvoje poruch příjmu potravy". V roce 1984 složil atestaci z Klinické psychologie a v roce 1998 získal specializaci v Systematické psychoterapii. Celoživotně se věnuje převážně problematice poruch příjmu potravy a mládeže.

Česká a slovenská psychiatrie

V letech 1990, 1991 a 1992 strávil Dr. Krch studijní pobyty v Paříži (INSERM - Human Nutrition, Mental Health of Children and Juveniles). Od té doby je velkým obdivovatelem francouzské kultury a do Francie se rád vrací. Na Jednotce specializované péče pro pacienty s poruchami příjmu potravy pracuje od roku 1983, téměř od jejího založení doc. Františkem Faltusem, DrSc. Vede KBT skupinovou terapii, Kluby pro rodiče a doléčovací skupiny a významně se podílí na práci specializované ambulance.

Vedle bohaté klinické práce se dlouhodobě věnuje pedagogické a osvětové činnosti v rámci Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK, přednáší v odborném (KBT, obezitologie) a postgraduálním výcviku (poruchy příjmu potravy), publikuje v odborném i populárně-naučném tisku, aktivně vystupuje na odborném fóru u nás i v zahraničí, je členem předsednictva několika odborných společností v ČR i v zahraničí a redakční rady Eating and Weight Disorders. Je autorem pěti monografií týkajících se problematiky redukce nadváhy a poruch příjmu potravy a řady odborných článků. Od devadesátých let byl řešitelem a spoluřešitelem řady výzkumných projektů (AZV, GAČR) i mezinárodních grantů (např. spolupracoval s innsbruckou a debrecenskou univerzitou na transkulturální epidemiologické studii "Kvalita života" a na WHO projektu Health Behaviour in School-aged Children HBSC Study). V roce 1993 organizoval v Praze velmi úspěšné zasedání Evropské rady pro PPP (ECED).

Dr. Krch patří také mezi zakládající osoby Vondráčkovy nadace, založené v 90. letech profesorem Zvolským, později přejmenované na Vondráčkův nadační fond. Je v současné době členem správní i vědecké rady tohoto fondu. Dlouhodobě se stará o pravidelné vyhlašování dnes již tradiční a uznávané Vondráčkovy ceny, udělované za významné praktické i literární počiny v oblasti psychiatrie. Vždy se angažoval při pořádání různých společensko-kulturních aktivit. Jeho znalostí a schopnosti zaujmout konstruktivní, byť někdy kritická stanoviska a doporučení jsme si vždy moc vážili.

Dr. Krch je ženatý, má 2 dcery a 5 vnoučat. Vedle úspěšného profesního života se David (preferované křestní jméno, které si v mládí zvolil) zabývá sběrem výtvarného umění, sám vyřezává loutky a sbírá a restauruje umělecké předměty. Na oslavě životního jubilea (bohužel ovlivněného epidemiologickou situací) se David zamýšlel nad tím, zda je dobré nebo "divné" zůstat tak dlouho věrný jedné instituci. Od celého týmu se mu dostalo jednoznačné odpovědi, že si právě jeho soustavné práce všichni váží a oceňují ji, protože je podobně jako v modelu rodinné sounáležitosti a soudržnosti zásadní pro naše pacienty. Myslím, že mohu za celý tým specializované jednotky pro poruchy příjmu potravy Davidovi poděkovat a popřát hodně zdraví do další spolupráce.

prof. MUDr. Hana Papežová, CSc.
prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.

Vážený a milý Davide,

při příležitosti významného životního jubilea bychom Ti jménem celého pracovního kolektivu Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a  redakční rady České a slovenské psychiatrie rádi popřáli mnoho štěstí a zdraví do dalších let. Chtěli bychom Ti také poděkovat za sebe, že jsi byl naším učitelem v oblasti poruch příjmu potravy, ale také za mnoho pacientů, kteří stále vyhledávají Tvou laskavou a účinnou pomoc, kterou jim tak ochotně poskytuješ. Přejeme Ti také mnoho milých chvil s těmi, se kterými se cítíš dobře.

Martin Anders
Eva Kitzlerová


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2021;117(3): 155

Zpět