1. Prof. Mohr prošel jednotlivé body zápisu a konstatoval, že zadané úkoly členové výboru PS splnili.
2. Dr. Hollý informoval výbor PS o jednání, která probíhají na MZ ČR ohledně dotací z EU na další období na projekty v oblasti duševního zdraví, jako jsou Národní akční plán prevence Alzheimerovy demence a Národní akční plán prevence sebevražd. Jednala také skupina financování reformy psychiatrické péče, zaměřila se na dosavadní zkušenosti s financováním CDZ, z nichž většina byla v minulém období ve ztrátě. Probíral se také "vyváděcí balíček", umožňující, aby pracovníci CDZ mohli zdravotním pojišťovnám vykazovat i péči o pacienta, který je hospitalizován, před jeho propuštěním.
3. Prof. Mohr informoval výbor PS o jednání Odborné rady reformy psychiatrické péče (RPP), na němž se probíraly transformace psychiatrických nemocnic, edukace o lidských právech, upravené standardy CDZ, informace o NAPDZ a další. Na jednání Výkonného výboru RPP byly představeny návrhy standardu CDZ, probírala se činnost multidisciplinárních týmů. Konference RPP by se měla uskutečnit ve dnech 19. a 20. 5. 2021 v Pardubicích, případně distančně.
4. Dr. Možný informoval výbor PS o webináři "Změna paradigmatu psychiatrické péče", na němž přednášející zahraniční odborníci zpochybnili současný medicinsko-biologický model příčin psychických poruch a účinnost psychofarmak při jejich léčbě. Jako alternativu doporučovali model psychologicko-sociálních příčin vzniku a udržování psychických poruch a jako terapii změnu přístupu k duševně nemocným, dodržování jejich lidských práv, hospitalizaci v psychiatrických nemocnicích nahradit poskytováním terapie v komunitních centrech, která budou mít nepřetržitý provoz a zvládnou léčbu všech typů duševních poruch s krátkodobým pobytem na lůžku nebo zcela bez něj. Dr. Papežová za PS ve svém příspěvku obhajovala nezbytnost a účinnost farmakoterapie v léčbě duševních nemocí, kterou nelze sociálními opatřeními nahradit. Upozornila, že reforma psychiatrické péče v ČR nepočítá se zrušením psychiatrických nemocnic, ale s jejich transformací a humanizací.
5. Prof. Kašpárek informoval výbor PS, že na jednání Vzdělávací rady lékařů (VRL) byly v rozporu s doporučením Akreditační komise psychiatrie na základě stanoviska představitelů ČLK výrazně omezeny kompetence psychiatra po kmeni s tím, že více kompetencí může lékaři podle vlastního uvážení přiznat jeho nadřízený. Podle pracovníků MZ nelze očekávat, že by ministr zdravotnictví doporučení VRL odmítl, což povede k tomu, že kompetence psychiatra po kmeni, uvedené v kompetenční vyhlášce, budou oproti vyhlášce o vzdělávání daleko menší. Výbor PS pověřil prof. Kašpárka, aby na tento rozpor mezi oběma vyhláškami pracovníky MZ písemně upozornil a žádal, aby byla kompetenční vyhláška uvedena v soulad s vyhláškou o vzdělávání lékařů.
6. Výbor PS diskutoval problematiku vzdělávání lékařů v psychoterapii, které je již od dubna 2016 znemožněno. Dohodu mezi PS a MZ ohledně funkčního kurzu v psychoterapii pro absolventy pětiletého akreditovaného psychiatrického výcviku odmítli na jednání VRL představitelé ČLK s tím, že lékař nemůže získávat novou kompetenci jen na základě funkčního kurzu a že by to byl nevhodný precedens pro jiné obory. Nabídli možnost jednat o návrhu zařazení psychoterapie mezi nástavbové atestace. Členové výboru PS se k tomuto návrhu staví odmítavě, protože toto jednání by mohlo trvat dalších několik let s nejistým výsledkem.
7. Dr. Herman představil výboru PS první verzi modelu udržitelného financování psychiatrických ambulancí (PA), ve kterém se společná pracovní komise výboru PS a výboru Sekce ambulantní péče snaží odhadnout náklady a příjmy na provoz PA tak, aby byl jejich provoz ekonomicky udržitelný za předpokladu osmihodinové pracovní doby psychiatra, který bude platit i zdravotní sestru. Tento model financování PA se přitom snažili uvést v soulad s již vypracovanými modely financování CDZ a denních stacionářů. Někteří členové výboru PS zpochybňovali srovnání financování PA s CDZ a DS s tím, že tato zařízení poskytují širší rozsah služeb, a proto je jejich financování odlišné. Po delší diskuzi se výbor PS shodl, že model předložený Dr. Hermanem představuje užitečný výchozí materiál, a pověřil pracovní skupinu, aby ve své práci pokračovala a informovala členy výboru PS o svých výstupech na jeho dalším jednání.
8. Výbor PS na základě dotazu z MZ diskutoval, zda by měli být pacienti s demencí dispensarizováni v psychiatrických ambulancích, a shodl se na stanovisku, že s povinnou dispensarizací pacientů s demencí v psychiatrických ambulancích nesouhlasí.
9. Výbor PS diskutoval dopis prim. Honse z PO Liberec ohledně povinnosti každého oddělení vytvořit oddělenou část pro pacienty pozitivní na COVID-19, který upozorňoval, že na menších psychiatrických odděleních tuto povinnost nelze splnit, aniž by tím byla ohrožena schopnost oddělení poskytovat psychiatrickou péči v dostatečné kvalitě. Výbor konstatoval, že mimořádné opatření MZ platí i pro psychiatrická zařízení a má vyšší právní platnost než metodický pokyn MZ z jara 2020. Péči o tyto pacienty zajišťuje vždy příslušný kraj a případné problémy s nemožností péči poskytnout řeší krajský koordinátor pro péči o COVID-19 pacienty.
10. Prof. Mohr informoval výbor PS, že podal na MZ písemné doporučení, aby byli psychiatričtí pacienti zařazeni do první vlny očkování proti COVID-19, ovšem MZ i přesto psychiatrické pacienty zařadilo až do druhé vlny očkování. Výbor PS pověřil prof. Mohra, aby opět urgoval na MZ zařazení psychiatrických pacientů mezi prioritní skupiny obyvatel pro očkování proti COVID-19.
11. Výbor PS schválil finanční příspěvek pro vydání nové knihy Ing. Dohnalové, autorky autobiografických knih Homo psychoticus I, II a III, v nichž popisuje své zkušenosti člověka s duševní nemocí.
12. Výbor PS schválil finanční příspěvek pro dokončení projektu série videopořadů o příznacích a léčbě duševních poruch "Život za zdí" pana Janíčka.
13. Výbor PS předběžně schválil garanci edukačního programu RUBICON firmy Janssen s tím, že konkrétní znění smlouvy ještě projedná s představiteli firmy předseda PS prof. Mohr a předloží ji na příštím jednání výboru PS k definitivnímu schválení.
14. Členové výboru PS si rozdělili garance jednotlivých oblastí standardů kvality, na jejichž vypracování pracuje MZ. Garantem oblasti právní odpovědnosti duševně nemocných se stal Dr. Vaněk; oblasti opatrovnictví a jiných podpůrných opatření Dr. Tuček; oblasti práce peer konzultanta v psychiatrické nemocnici Dr. Hollý.
15. Výbor PS diskutoval, zda text interního zápisu z jednání výboru PS, který není určen ke zveřejnění, mají dostat k nahlédnutí i hosté, kteří se jednání výboru zúčastnili, a shodl se, že tuto verzi zápisu mají mít k dispozici pouze členové výboru PS. Hosté, kteří se jednání zúčastnili, mohou dostat k vyjádření zkrácenou verzi zápisu, určenou ke zveřejnění, ale rozhodnutí o konečném znění zkrácené verze zápisu bude mít předseda PS.
16. Výbor PS doporučil Dr. Možnému, aby svůj text, upozorňující na některá zavádějící či mylná tvrzení ohledně psychiatrických nemocnic, která se opakovaně objevují ve sdělovacích prostředcích, poslal do časopisu Česká a slovenská psychiatrie jako dopis redakci, protože může vyvolat potřebnou diskusi.
17. Výbor PS schválil volby do výborů sekcí Soudní psychiatrie, Biologické psychiatrie, Pro hypnózu a Mladých psychiatrů.
18. Výbor PS schválil přihlášky těchto nových členů: MUDr. Martina Píchová, odd. dětské psychiatrie, FTN Praha; MUDr. David Novák, Dětská psychiatrická klinika Praha a Mgr. Pavel Vacek, soukromá psychoterapeutická praxe, Praha.
19. Příští schůze výboru PS ČLS JEP se bude konat 5. 5. 2021 od 12 hodin online přes ZOOM.
Zapsali Lenka Knesplová, ředitelka sekretariátu PS ČLS JEP, a MUDr. Petr Možný