Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

zprávy z Psychiatrické společnosti ČLS JEP

Z JEDNÁNÍ VÝBORU PSYCHIATRICKÉ SPOLEČNOSTI ČLS JEP
dne 6. ledna 2021


1. Výbor PS vyslechl žádost předsedy Sekce ambulantních psychiatrů PS MUDr. Šolleho o pomoc při sestavení pracovní komise PS, která by zmapovala ekonomiku samostatných psychiatrických ambulancí (PA) a ambulancí s rozšířenou péčí (ARP) , aby obě tyto formy ambulantní psychiatrické péče byly finančně udržitelné. Získané údaje by sloužily pro ambulantní psychiatry, kteří by uvažovali o zřízení ARP, a také jako podklad pro jednání s pracovníky Ministerstva zdravotnictví o budoucnosti PA v rámci reformy psychiatrické péče.

Výbor PS se po diskusi shodl, že vznik komise pro analýzu financování PA a ARP schvaluje, a nominoval do ní dr. Popova a dr. Tučka. Další členy komise nominuje Sekce ambulantních psychiatrů PS.

2. Výbor PS následně diskutoval budoucí úlohu PA v rámci strategie reformy psychiatrické péče (SRPP). Dr. Šolle upozornil, že v materiálech SRPP je transformaci PA věnováno jen málo pozornosti. SRPP počítá se vznikem ARP, ale není v ní popsán mechanismus, jakým by měly vzniknout. Vyslovil obavu, aby zdravotní pojišťovny (ZP) neupřednostňovaly ARP a tím neznevýhodňovaly stávající PA. Dr. Papežová ujistila, že stávající PA budou i v budoucnu základním prvkem ambulantní psychiatrické péče a že k jejich přeměně na ARP může dojít postupným rozšířením počtu odborníků, a to psychiatrických sester, adiktologů, psychologů a ev. zdravotně sociálních pracovníků. V současné době probíhají pilotní projekty zkoumající financování a činnost ARP, které budou vyhodnoceny v roce 2022. Případné jednání se ZP ohledně jejich zařazení do sítě zdravotnických zařízení tedy nezačne dříve než v roce 2022.

3. Výbor PS diskutoval, jaké jsou podmínky vykazování DRG markeru 91920 "zvýšená psychiatrická péče", aby nebyl ze strany ZP zpochybňován, jak se to ze strany některých ZP děje s argumentem, že se jedná o péči charakteru somatické JIP, kterou nelze vykazovat na lůžkovém psychiatrickém oddělení. Shodl se, že s tímto argumentem ZP nesouhlasí, ale že není dosud jasně popsán standard intenzivní psychiatrické péče a to, jak se liší od běžné akutní psychiatrické péče. Výbor PS pověřil dr. Tučka, dr. Šilhána, dr. Hollého a prof. Kašpárka, aby vytvořili návrh stanoviska, ve kterém popíší intenzivní lůžkovou psychiatrickou péče a ošetřovatelský den zvýšené ošetřovatelské péče na psychiatrii, a aby jej poslali ostatním členům výboru PS k vyjádření.

4. Prof. Mohr na základě zápisu z minulého jednání zjistil, že v textu NAPDZ je v seznamu příloh jednoznačně uvedeno, že pracovní dokumenty zmiňující možnou ztrátu samostatnosti PA nejsou jeho oficiální součástí a nepočítá se s jejich realizací.

5. Dr. Hollý informoval výbor PS, že zástupci Asociace denních stacionářů a krizových center (ADSKC) vydali otevřené prohlášení, ve kterém upozorňují, že plán MZ na vznik Center krizové péče není v souladu s principy krizové péče a nenaplňuje cíle reformy psychiatrické péče. Výbor PS jej pověřil, aby se s autory dopisu sešel a problematiku s nimi prodiskutoval.

6. Výbor PS diskutoval problematiku dostupnosti konziliární psychiatrické péče ve všeobecných nemocnicích a shodl se, že pověří prof. Horáčka, dr. Papežovou a dr. Tučka, aby vytvořili návrh standardu určujícího, že v každé okresní nemocnici musí být zajištěna konziliární psychiatrická péče.

7. Prof. Kašpárek a dr. Papežová vytvoří úpravu registračního listu, která v případě svého schválení umožní, aby se v oblasti provádění EKT rozšířila kompetence na lékaře L2.

8. Dr. Papežová informovala výbor PS o průběhu SRPP. V současné době již funguje 30 CDZ, počet pacientů v jejich péči narůstá, počet dlouhodobě hospitalizovaných pacientů v psychiatrických nemocnicích se snižuje. Všechny psychiatrické nemocnice odevzdaly transformační plány, které bude nyní projednávat výkonný výbor reformy. V jednotlivých krajích se připravují komunitní plány rozvoje péče o duševně nemocné.

9. Prof. Mohr informoval výbor PS, že na Odborné radě reformy proběhla diskuse nad dopisem PS ohledně pořádání webinářů k tématům psychiatrické péče. Odborná rada se jednomyslně shodla, že se nejednalo o cenzuru, ale že v budoucnu musí být u každého webináře jasně vyznačeno, zda jej podporuje MZ. Pracovní skupina výkonného výboru bude o obsahu webinářů předem informována a případně jej předloží k připomínkám Odborné radě.

10. Dr. Rektor informoval výbor PS o činnosti pracovní skupiny zabývající se standardem CDZ. Tato skupina se shodla, že požadavky na personální obsazení a činnost standardního CDZ se měnit nebude, ale že mohou vzniknout tzv. "startovací CDZ", která budou mít po přechodnou dobu nižší personální požadavky, než z nich vznikne standardní CDZ.

11. Výbor PS s nevolí přijal informaci, že vzdělávací rada MZ zamítla žádost o schválení funkčního kurzu v psychoterapii pro lékaře. Prof. Mohr za PS spolu s prof. Praškem za Psychoterapeutickou společnost a katedru psychoterapie IPVZ se kvůli tomu obrátili dopisem na ministra zdravotnictví. Nový návrh na schválení funkčního kurzu v psychoterapii bude do vzdělávací rady MZ podán ještě do konce ledna 2021.

12. Na základě žádosti ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě pověřil výbor PS prof. Mohra, aby napsal na ČLK žádost ohledně změny jejího stanoviska z roku 2015, podle něhož není přípustné, aby byl jeden primář zároveň pověřen vedením oddělení akutní péče a oddělení následné péče, se zdůvodněním, že v oboru psychiatrie je to z odborného i praktického hlediska vhodné uspořádání organizace péče o duševně nemocné.

13. Prof. Mohr informoval výbor PS, že SÚKL odmítl zrušit povinnost administrovat MMSE před nasazením kognitiv s odvoláním na Doporučené postupy PS. Výbor PS proto požádá autory, aby tuto část Doporučených postupů změnili, a pak se znovu obrátí na SÚKL s žádostí o změnu jeho stanoviska.

14. Výbor PS diskutoval způsob setkání a dobu trvání konference Léčba v psychiatrii IV., která se uskuteční na začátku listopadu 2021 v Plzni. Shodl se, že upřednostňuje prezenční formu konání konference a že o délce jejího trvání rozhodne až podle plánovaného programu.

15. Výbor PS se rozhodl požádat autory přednášek na sjezdu PS, který proběhl on-line formou v listopadu 2020, aby souhlasili s uveřejněním svých přednášek na stránkách PS.

16. Výbor PS se shodl, že kniha autorů Pasz, Plechatá Normální šílenství představuje významný počin ohledně destigmatizace duševně nemocných, a rozhodl se tuto knihu podpořit tím, že od vydavatele zakoupí 100 výtisků a bude je používat jako ocenění pro své členy.

17. Výbor PS vzal na vědomí, že se shodl, že ambulantní psychiatři pro děti i pro dospělé budou očkováni proti COVIDu19 ke konci února 2021. Tato informace bude zveřejněna na stránkách PS a ve Zpravodaji PS.

18. Prof. Mohr informoval výbor PS, že psychoterapeutka paní PhDr. Darja Kocábová slaví 7. ledna 2021 90. narozeniny. Výbor PS se shodl, že dr. Kocábové udělí čestné členství PS, nominuje ji na udělení čestné medaile ČLS, informaci o jejím významném životním jubileu zveřejní na stránkách PS a bude o ní publikovat text v časopise ČaS Psychiatrie.

19. Výbor PS diskutoval, jak zvýšit zájem studentů lékařských fakult o práci v oboru psychiatrie, protože nedostatek psychiatrů ohrožuje uskutečnitelnost plánů na zlepšení systému péče o duševně nemocné. Pracovní skupina pro vzdělávání by měla v co nejkratší době vytvořit informační materiál o psychiatrii pro studenty, který by byl poté rozšiřován na lékařských fakultách v ČR.

20. Paní Knesplová informovala výbor PS, že prof. Látalová z Psychiatrické kliniky Olomouc nabídla, že přednášky na únorovou odbornou schůzi Purkyňovy společnosti poskytne formou videonahrávky, aby je bylo možné zhlédnout přes internet na vzdělávacím portálu EduMedic. Obrátí se i na další odborná pracoviště, která měla zajišťovat program odborných schůzí v roce 2020, zda by byla ochotna své přednášky zpřístupnit tímto způsobem. Prof. Ptáček se nabídl, že upoutávky na tyto přenášky lze rozšířit přes ČLK i pro lékaře jiných odborností. Kredity za sledování přednášky jsou přiděleny po skončení přednášky na základě absolvování testu.

21. O členství v PS požádaly Mgr. Adéla Farářová z VFN Praha a RNDr. PhDr. Ing. Eva Musílková, Kralupy n. Vlt. Výbor PS pověřil sekretářku paní Knesplovou, aby si od obou zájemkyň vyžádala další údaje, proč chtějí být členkami PS, než jejich členství schválí.

22. Příští schůze výboru PS se bude konat 3. února 2021 od 12:00 hod. on-line formou přes ZOOM.

Zapsali Lenka Knesplová, ředitelka sekretariátu PS ČLS JEP, a MUDr. Petr Možný.
Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2021;117(2): 92 -93

Zpět