Tématem konference bylo Building Bridges Across the Globe (Budujeme mosty mezi světadíly). Konferenci organizuje každoročně Academy for Eating Disorders (AED), organizace, která vyvíjí velké úsilí k zastřešení celosvětové spolupráce odborných organizací, ale i organizací pacientů a rodinných příslušníků. Nárůst španělsky mluvících účastníků z USA a Jižní Ameriky se poprvé odrazil i v organizaci tlumočených sympozií na konferenci. Některé přednášky byly ve španělštině a simultánně tlumočeny do angličtiny, ale větší množství jich bylo tlumočeno do španělštiny. Nová předsedkyně AED profesorka Eva Trujillo je specialistkou v oblasti poruch příjmu potravy u dětí a adolescentů v Mexiku. Další novinkou konference byla plenární přednáška ze světa reklamy a konkurenčních firemních bojů v oblasti zdraví. Přednesla ji Meaghan Ramsey, ředitelka projektu Dove Self-Esteem Project, který má za cíl pomoci s redukcí nespokojenosti s vlastním tělem v populacích mnoha zemí světa. Na konferenci byl představen také dokument 9 pravd o poruchách příjmu potravy, který shrnuje základní informace podložené odborníky (evidence-based) o charakteru a závažnosti onemocnění. Je šířen několikajazyčným videodokumentem (včetně češtiny), dostupným na Youtube, Facebooku a Twitteru. Konference byla příležitostí pro setkání reprezentantů profesních organizací z 30 zemí světa, sdružených do komise Partnership, Chapter, and Affiliate Committee (PCAC). Sekce pro poruchy příjmu potravy (CZEDA - Czech Eating Disorders Association) je zastoupena předsedkyní, která se též podílela na společném sympoziu, které se týkalo nedobrovolných hospitalizací ve vybraných zemích (tato sdělení byla již představena na Sjezdu psychiatrické společnosti ČLS JEP ve Špindlerově Mlýně, 2016).
Z odborného programu zaujala skupina profesora Waltera Kaye (který získal na konferenci ocenění za celoživotní přínos v oblasti poruch příjmu potravy), jež poukázala na skutečnost, že ženy s AN v remisi nevykazují při hladu zvýšenou aktivaci reward okruhů jako zdravé kontroly, ale zvýšenou kognitivní kontrolu (na rozdíl od zdravých kontrol), a to nezávisle na metabolickém stavu. To vysvětluje restrikci jídla i při výrazné podvýživě a obtíže s rozpoznáním závažnosti rizika onemocnění. Z těchto poznatků vychází i nový přístup k intenzivní rodinné terapii, kterou skupina W. Kaye hodnotila po 30 měsících s velmi dobrými výsledky (88 % účastníků dosáhlo plné remise, 27 % částečné remise au 12 % ke zlepšení nedošlo). Výsledky publikované v Eur.Eat.Disorders Review jsou srovnatelné s rodinnou i vícerodinnou terapií. V dalším programu byly častěji prezentovány výsledky neuromodulačních přístupů, jako nových metod léčby. Byly zaměřeny na vhodné formy stimulace u jednotlivých diagnostických subtypů.
V této problematice (samozřejmě mimo jiné) bude pokračovat i příští plánovaná konference AED ve spolupráci se Sekcí pro poruchy příjmu potravy, která se tentokrát bude konat v Praze, v Kongresovém centru 8. - 10. června 2017, tentokrát společně s XI. konferencí o poruchách příjmu potravy a obezitě. Organizátoři se snaží vytvořit příznivější podmínky pro účastníky z ČR a členy Sekce pro poruchy příjmu potravy ČPS ČLS JEP.
prof. Hana Papežová, CSc.
Centrum pro poruchy příjmu potravy
Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN, Praha