Česká a slovenská psychiatrie

Česká a slovenská psychiatrie

Časopis
Psychiatrické společnosti ČLS JEP
a Psychiatrickej spoločnosti SLS

dopisy redakci

HISTORICKÝ REVIZIONISMUS


Milý pane šéfredaktore,

se zájmem jsem si přečetl první číslo České a Slovenské Psychiatrie roku 2016, až jsem se dostal k příspěvku docenta Vinaře, při jehož čtení se mi udělalo poněkud nevolno. Nemyslím si, že trpím poruchou paměti (zatím), a tak si nějak nedovedu srovnat v hlavě to, co píše ke konci příspěvku docent Vinař: ?Vydatnou morální podporou byl také A. V. Sněžněvskij, G. Avruckij (Moskva) a  P. V. Morozov. U našich novinářů mají dnes psí hlavu, protože hospitalizovali proti jejich vůli sovětské disidenty. Ve skutečnosti tak zachránili mnohé životy, protože jinak by je dal zastřelit Josif Vissarionovič Stalin, resp. Lavrentij Pavlovic Berija. Posléze dal Beriju zastřelit Stalin."

Zdá se, že docent Vinař se vydal na cestu historického revizionismu. Akademik Sněžněvskij vymyslel diagnózu "vjalotěkuščaja" či "pristupoobraznaja" schizofrenie (anglicky sluggish, česky asi pozvolná nebo plíživá), kterážto se sovětskému režimu hodila k odsouvání disidentů a nepohodlných lidí do psychiatrických institucí. Nejen to. Akademik Sněžněvskij "udělil" v jejich nepřítomnosti tuto diagnózu akademiku Sacharovovi (Nobelova cena míru 1975) a básníku Josefu Brodskému (Nobelova cena za literaturu 1987), o kterém se vyjádřil, že to nebyl hodnotný člověk. A akademik Sněžněvskij také podepsal osobně rozhodnutí komise o tom, že Natalia Gorbaněvská byla legálně duševně nemocná. Natálii Gorbaněvské, která v roce 1968 protestovala v Moskvě proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, byla v roce 2013 udělena zlatá medaile Univerzity Karlovy a v roce 2014 jí prezident Zeman udělil in memoriam medaili Za zásluhy. Nezdá se mi, že by se akademik Sněžněvskij snažil těmto lidem pomoci. Asi se při této chvále akademika Sněžněvského obracejí v  hrobech.

Možná docent Vinař na tyto skutečnosti zapomněl, nebo o nich neví. Pokud si je nepamatuje, riskuje to, co kdysi napsal George Santayana: "Ti, kdo si nepamatují věci minulé, jsou odsouzeni je opakovat." V každém případě mi připadá vychloubání se morální přízní sovětských psychiatrů, jako byl akademik Sněžněvskij, dosti nechutné.

Richard Balon, M.D.


Celá stať v dokumentu PDF
Čes a slov Psychiatr 2016;112(2): 97

Zpět